Reklama
www.motylov.sk

www.tatradata.sk
              
slovensky english deutsch
www.tatradata.sk

Slovensko > Mestá/obce > Červený Kláštor > Kostol (pamiatka) > Červený kláštor - kostol a kláštor

Pre majiteľov objektov
Prihlásenie
Bezplatná registrácia

Počasie
Slovensko
Regióny
Mestá/obce
Vysoké Tatry
Belianske Tatry
Nízke Tatry
Spiš
Spišská Magura - Pieniny
Poprad
Červený Kláštor
Kežmarok
Levoča
Stará Ľubovňa
Starý Smokovec
Stará Lesná
Štrbské Pleso
Tatranská Lomnica
Bratislava
Banská Bystrica
Žilina
Košice
Trnava
Prešov

Červený kláštor - kostol a kláštor

Kostol (pamiatka)

info foto 

Múzeum

info 

Nár. kult. pamiatka

Kontakt   
Mesto/obec   Červený Kláštor
Okolie   
Mestá/obce   

Červený Kláštor

Regióny   

Spiš

,

Spišská Magura - Pieniny

Galéria (1)
Červený kláštor - kostol a kláštor, Kostol (pamiatka)

Popis | Mapa | Galéria

Medzi pohraničnými objektmi, ktoré mali na našich hraniciach v minulosti osobitné poslanie, treba spomenúť aj osudy a reálu Červeného kláštora na Dunajci, ktorý založili roku 1319 kartuziáni na mieste, kde sa v stredoveku vyberalo mýto. Kláštor bol filiálkou materského kláštora sv. Jána v Letanovciach na Skale útočišťa. Založenie kláštora potvrdila r. 1319 spišská kapitula a r. 1320 dal kráľ Karol Róbert súhlas na jeho postavenie.

Hlavnými stavbami boli gotický kostol ( jeho stavbu začali po r. 1360 ), kláštorná budova ( pristavaná po r. 1400 k severnej strane kostola ) a hospodárske budovy. Okolo týchto stavieb obiehalo opevnenie, ktorého múr mal aj cimburie. V ostatnom priestore boli samostatné domce pre mníchov.

Kláštor dobyli v prvej polovici 15. storočia husitské vojská. Rehoľníci sa utiahli do Levoče. Ďealšie obliehanie kláštora začiatkom 16. storočia prinútilo mníchov definitívne opustiť kláštor. Kláštor sa dostal do rúk svetských majiteľov. Až začiatkom 18. storočia sa opäť dostal do cirkevných rúk. Biskup Ladislav Matiašovský ho v testamente daroval benediktínskej pustovníckej reholi kamaldulom, pomenovaným podľa materského talianskeho kláštora Camaldoli pri Arezze. Tí rozvinuli stavebnú činnosť v barokovom slohu. Postavili domčeky, hospodárske stavby, opravili starú kláštornú budovu, ktorá slúžila ako ubytovňa pre cestujúcich alebo chorých. V r. 1747 opravili aj kostol, gotické klenby ozdobili barokovými maľbami, do kostola umiestnili barokové oltáre. V r. 1756 opravné práce skončili. Najznámejší kamaldulskí mnísi boli fráter Cyprián, zberateľ liečivých rastlín a zostavovateľ herbára, botanik a fyzik, ktorý sa dokonca pokúšal aj o lietanie a ďalší člen rehole, Romuald Hadbavný, ktorý zostavil v r. 1763 latinsko-slovenský slovník a preložil po prvýkrát bibliu do slovenčiny.

Areál kláštora bol do r. 1945 už na ceste k zrúcanine najmä po požiari r. 1907 a po druhej sverovej vojne. Rekonštrukčné a opravné práce sa začali až po r. 1952.

Červený kláštor - kostol a kláštor, Červený Kláštor

Červený Kláštor, Kostol (pamiatka)
Spiš, Kostol (pamiatka)
Spišská Magura - Pieniny, Kostol (pamiatka)

www.tatradata.sk
Slovensko | Mestá/obce | Červený Kláštor | Kostol (pamiatka) | Červený kláštor - kostol a kláštor

Impressum | Kontakt
© Všetky práva vyhradené., V31
www.tatradata.sk